PRACA W NIEMCZECH - INFORMACJE OGÓLNE - Ale-praca.euBogate społeczeństwo niemieckie posiada atrakcyjny rynek pracy i całkiem dobre zaplecze socjalne. Oferta pracy w tym kraju kusi od lat wielu Polaków. Z drugiej strony problemy językowe, opuszczenie rodziny i bliskich, może zniechęcać do wyjazdu do pracy za granicę.

Zdarza się, że w rodzinie pojawiają się rozterki, czasami konflikty, bo mąż pracuje w Niemczech, a żona mieszka i pracuje w Polsce. Wizyty męża w Polsce przypominają po pewnym czasie pobyt gościa. Pewne małżeństwa radzą sobie z tym całkiem dobrze inne przeżywają kryzys, a nawet rozwodzą się.

Dlatego wielu Polaków, zanim podejmie decyzje o wyjeździe do pracy za granicę, rozmyśla, czy ma to sens. Jak każda praca daleko od domu, podjęcie pracy w Niemczech ma swoje zalety i wady.

MOCNE STRONY PRACY W NIEMCZECH

Wyrozumiałość i optymizm

PRACA W NIEMCZECH - INFORMACJE OGÓLNE - Ale-praca.euNiemcy to naród bardziej tolerancyjny od polskiego. Niemców nie dziwi obecność gejów lesbijek na ulicach, dziwaczne stroje, kolorowe fryzury, mieszanka ras i narodów. To zjawiska tolerowane, a nawet normalne w Niemczech. Tak dużej tolerancji u nas nie ma. Sytuacja nieco się zmieniła w obliczu problemu migracyjnego, ale nadal Niemcy to społeczeństwo otwarte.

Niemcy mieszkańcy Niemiec często się uśmiechają, deklarują zadowolenie, nawet gdy ich codzienna egzystencja jest na średnim poziomie. Radość ze dobrej kondycji fizycznej i prostych wartości jest ich mocną stroną. W porównaniu do Polaków zachodni sąsiedzi są bardziej radośni i zadowoleni.

Zatrudnienie i lepsze pieniądze

W Niemczech prędzej można znaleźć pracę niż w Polsce. Praca na pełnym etacie wystarczy, aby zarobić co najmniej dwa razy tyle. wiele zależy od posiadanego wykształcenia, umiejętności, ale nawet bez tego wyposażenia, można uzyskać niezłą pracę, np. przy zbiorach owoców i warzyw, opieka nad osobą starszą lub pomoc w pracach domowych.

Bezpieczny socjal

Niemcy znani są z dobrego zabezpieczenia socjalnego. Jeżeli kobieta jest w ciąży, ktoś nie ma dachu nad głową, państwo niemieckie jest wówczas przychylne. By otrzymać uprawienia do świadczenia socjalnego, trzeba spełniać kilka kryteriów. Wiele polskich rodzin i Polaków korzysta z niemieckiego socjalu i bardzo dobrze go ocenia.

Czy przekonały Cię zalety pracy w Niemczech? Jeżeli widzisz pozytywy, jak większość Polaków pracujących w Niemczech, to przeglądaj oferty pracy w Niemczech, wybierz odpowiednią pracę i spróbuj swoich sił na niemieckim rynku pracy.

WADY PRACY W NIEMCZECH

Problem z biurokratycznymi procedurami

PRACA W NIEMCZECH - INFORMACJE OGÓLNE - Ale-praca.euW naszym kraju panuje powszechne mniemanie, że biurokracja zatruwa nam życie. W Niemczech jest tak samo. Niemiecki porządek wyraża się w szacunku dla prawa i biurokratycznych procedur. Wszystkie sprawy muszą być uregulowane odpowiednim dokumentem. Trzeba posiadać dowód potwierdzający np. legalne zatrudnienia.

Problem znajomości języka niemieckiego

Żeby poradzić sobie z funkcjonowaniem w Niemczech, trzeba przynajmniej komunikatywnie znać język. To bardzo ułatwia sytuację. Polacy, którzy długo przebywają w tym kraju, w miarę poprawnie go opanowali. Nowi przybysze do Niemiec przez pewien czas mają problem z porozumiewaniem się w tym języku. niemiecki jest trudniejszy od angielskiego. Niemcy dobrze go znają. Zanim opanujemy niemiecki, porozumiewanie się w języku angielskim to duże ułatwienie w znalezieniu pracy i mieszkania.

Usługi niemieckie są drogie

To fakt usługi niemieckie są kosztowne. Lekarz dentysta czy warsztat samochodowy za swoją pracę policzą o wiele więcej niż w Polsce. Pierwsze takie doświadczenie może być nieprzyjemne. Z czasem, nauczymy się radzić sobie z taką sytuacją. Czasem usług podobnych można skorzystać podczas pobytu w Polsce. Czasem jednak trzeba zapłacić więcej, gdy powrót do kraju jest w określonej chwili niewykonalny.